קאטה

ניתן לתאר קאטה כרצף תנועות מתמשך אשר מדמה סדרת התקפות והגנות מסודרות מול יריב דימיוני אחד או מול מספר יריבים. ניתן לתרגם קאטה (型) כ"צורה" (form) או תבנית.

רצף תנועות זה משמש כקטלוג לכל הטכניקות אשר נלמדות. רוב שיטות הקראטה המסרותי מדגישות את האימון בקאטה. יש שיטות של קראטה מסורתי אשר מתאמנות רק על מספר מצומצם של קאטות (למשל בסגנון הקראטה ווצ'י ריו, מתאמנים על כ-8 קאטות בלבד), ויש שיטות אשר מתאמנות על מספר נרחב של קאטות (למשל בסגנון הקראטה שיטו ריו, מתאמנים על בין 60 קאטות ל-70 קאטות, תלוי בבית הספר ובמורה). אצלנו בשורין ריו מאטסובאיאשי קראטה ג'וטסו ישנן 18 קאטות אשר נלמדות כחלק מרכזי מהאימון בשיטה. בכל קאטה ישנו רעיון או טכניקה אשר מייחדות אותה. ככל שמעמיקים בלימוד הקאטה כך מגלים רבדים נוספים של הטכניקה הנלמדת.

קאטה היא הבסיס של לימוד קראטה. דרך לימוד הקאטה ניתן לפתח ריכוז ויציבה, קוזושי טאי-סבאקי. שלושת עקרונות אלו הם קריטיים בכדי להימנע מהתקפה, להיות במא-אי הנכון ולהגיב. החסימה הטובה ביותר היא לא להיות במקום בו התקפת היריב אמורה להסתיים. לכן אנו שמים דגש רב על אימון הקאטות כדי הגיע לרמה גבוהה של יציבה, איזון ותנועה אשר הכרחיים באימון אומנויות לחימה וגם בחיים.

פיוקיוגאטה

פיוקיוגאטה 1-3 - קאטות בסיסיות. שתי הקאטות הראשונות חוברו על ידי שושין נאגאמינה וצ'וגאן מיאגי בשנות ה-40 של המאה הקודמת. פיוקיוגאטה 3 חוברה על ידי אנסאי אושירו.


לחצו להפעלהPlayלחצו להפעלהPlayלחצו להפעלהPlay

פיניאן

פיניאן 1-5 (Peaceful mind) - חוברו בשנת 1907 על ידי אנקו איטוסו. הקאטות פותחו עבור תלמידי בית ספר כחלק מתוכנית האימון הגופני. לפני שקאטות אלו פותחו קאטות הניהאנצ'י היו הקאטות הראשונות שנלמדו.
חמשת הקאטות הן צורה פשוטה וקצרה יותר של הקאטה המאוד ארוכה ומתקדמת - קוסנקו.


לחצו להפעלהPlayלחצו להפעלהPlayלחצו להפעלהPlay

ניהאנצ'י

ניהאנצ'י 1-3 - קאטות אלה מתרגלות אימון כאשר גב המתאמן צמוד לקיר ואין ביכולתו לנוע לאחור. הקאטות מדגישות את עבודת המותן כמו גם את עבודת הרגליים. בשוטוקאן קוראים לקאטות אלה טקי - "רכיבה על סוס", משום שהעמידה בזמן ביצוע הקאטה מדמה פישוק רגליים בדומה לרכיבה על סוס.


לחצו להפעלהPlayלחצו להפעלהPlay

קאטות נוספות

בונקאי

כל הגורמים שהוזכרו בתרגול הקאטות הכרחיים לביצוע נכון ולהבנת הבונקאי. למרות שחלק מהקאטות המבוצעות חוברו לפני יותר ממאה שנים, הבונקאי אשר אנו מבצעים הינו מותאם לשנות האלפיים. הרבה מהתנועות בקאטה ניתנות לפירוש כחסימה ומכה בלבד, אך רובן אינן כאלה והן ניתנות לפירוש כטכניקות מורכבות יותר כגון קנסטסו-וואזה, נאגי-וואזה, חניקות ונקודות לחיצה.


לחצו להפעלהPlayלחצו להפעלהPlayלחצו להפעלהPlayלחצו להפעלהPlay