שורין ריו

אמנות הלחימה העיקרית אשר נלמדת אצלנו היא אמנות הקראטה האוקינאווי.
סגנון הקראטה הנלמד הינו שורין ריו קראטה ג'וטסו.
בסגנון הקראטה שורין ריו קראטה ג'וטסו לומדים שנים מתוך שלושה מימדי הקרב:בנוסף אנו מתמחים בסדנאות הגנה עצמית


הסטוריה ומידע על שורין ריוקראטה או טה - אומנות לחימה בת מאות שנים אשר התפתחה משילוב של איגרוף סיני ומקורות לחימה אוקינאווית עתיקה. בשל הקרבה הגיאוגרפית היחסית של סין ואוקינאווה - (האי הגדול בשרשרת איי ה-ריו קיו דרומית ליפן) ובשל קשרי המסחר בין השתיים, התקיים מעבר ידע בנוגע לאומנויות לחימה, מסין לאוקינאווה. ה"טה" התחלק ל3 קבוצות: נאהה-טה, שורי-טה וטומארי-טה (בהתאמה לכפר בו התאמנו). שורין ריו הוא שילוב של שורי-טה וטומארי-טה.

מדיטציה בתחילת ובסיום כל שיעור

בשנת 1609 אוקינאווה נכבשה על ידי שבט הסאטסומה היפאני. חוקים חדשים של השבט הכובש אסרו על נשיאת כלי נשק על-ידי המקומיים, כמו גם על אימון באומנויות לחימה. איסור זה,שחל על האוקינאווים, יותר מ-300 שנים, נתן תנופה והאיץ את התפתחות הטה על ידי אימונים חשאיים של האומנות בתוך משפחות הסמוראים, אשר שלטו באומנויות לחימה. פירוש נוסף למילה סמוראי הוא "one who serves" - ביפן הפיאודאלית הסמוראים היו אלה שהגנו על הלורד של האיזור בו חיו. האב היה מלמד את הבן הבכור, וכך האומנות עברה מדור לדור. האימונים היו מתקיימים בין חצות לזריחה באיזורים סודיים ומרוחקים.

ב-1875 השלטון של שבט סאטסומה הסתיים, ואוקינאווה הפכה להיות חלק מיפן. הצורך בסודיות שמירת האומנות הסתיים. למרות זאת הטה עדיין הייתה אומנות לחימה אשר משפחות סמוראים בלבד עסקו בה. ב-1904 הטה הפך להיות חלק מנחלת הכלל, כאשר הוכנס למערכת השעות של מערכת בתי הספר הציבוריים באוקינאווה, ובכך הפך לאומנות לחימה אשר הייתה נגישה לכל. ב-1936 הוחלט שהטה יהפוך לקראטה-דו (קרא טה דו. קראטה דו - דרך היד הריקה. ניתן גם לפרש זאת כדרךהיד הריקה מכוונה להרע), בכדי לתת שם אחד לשיטות השונות של ה"טה" שלימדו באוקינאווה. באותו הזמן גם שונה הקאנג'י כדי להבדיל את אומנות הלחימה היפאנית מהסינית. (עד לאותה נקודת זמן הקאנג'י שייצג את המילה טה, היה הקאנג'י שמייצג את אמנות הלחימה הסינית).

ה"עץ המשפחתי" של שורין ריו מתחיל בצ'ואן-פה הסיני ובמקורות הלחימה האוקינאווית. שורין ריו- אחד הסגנונות העתיקים ביותר של קראטה (יש הטוענים העתיק ביותר) נוצר על ידי סוקון "בושי " מאטסאמורה (1809-1901) אשר היה תלמידו הישיר של טודה סאקאגאווה (1733-1857) המורה הראשון לקראטה ואיגרוף סיני אשר הגיע ממנזר שאולין ולימד באוקינאווה. שניים מתלמידיו של מאטסאמורה היו צ'וטוקו קיאן (1870-1945) ואנקו איטסו (1832-1916), אשר היו מוריו של של שושין נגאמינה (1907-1997) מייסד סגנון שורין ריו מאטסובאיאשי (נוסד בשנת 1947). מורים נוספים של נגאמינה היו צ'וקי מוטובו ו אנקיצ'י ארקאקי. סגנון שורין-ריו מחולק כיום למספר זרמים: קובאיאשי, שובאיאישי, מאטסובאיאשי, וסאייטו מאטסאמורה.

בית הספר שלנו משתייך לזרמים שורין ריו מאטסוביאישי, שובאיאשי וקישאבה ג'וקו.
בתמונה משמאל לימין מורים בכירים בסגנון שורין ריו- מהמאה ה19 ועד היום-צ'וטוקו קיאן, אראקאקי, קנטסו יאבו, צ'וקי מוטובו, איזו שימובוקורו, מייק רוזאטי, קאטסוהיקו שינזאטו, אנסיי יושירו, טושיהירו אושירו, נאקאמורה, שושין נאגאמינה, קושי.

פירוט המורים מעל התמונה

בעקבות הכיבוש של יפן בשנת 1945 העולם החל להיחשף לקראטה ובשנות ה-60 החל להתפשט לעולם המערבי. מאטסובאיאשי שורין ריו החל להתפשט מחוץ ליפן בשנת 1960, כאשר ג'יימס וואקס (1940-2010) פתח את בית הספר הראשון של מאטסובאיאשי שורין ריו באוהיו ארה"ב. בשנת 1962 נגאמינה או סנסאי שלח את אנסאי אושירו- אחד מתלמידיו הבכירים - לארה"ב בכדי לעזור להפיץ את הסגנון. מאז מאטסובאיאשי שורין ריו התבסס כאחד הסגנונות האוקינאווים הפופולרים ביותר של קראטה אוקינאווי (בארה"ב ובאירופה). משנת 1997 (שנת פטירתו של שושין נגאמינה) בנו של שושין נגאמינה , טקאיושי נגאמינה סוקה, הוביל את בית הספר. ב27/4/2012 נפטר טקאיושי נגאמינה סוקה. מאז בית הספר העולמי נמצא תחת הדרכת תלמידים בכירים שונים של הארגון.

 רוזטי האנשי עם כריס רוזטי, רנשי ויני , רנשי רוב , גייסון סנפאי,  אורי וולף סנסאי

בשנת 1972 החל להתאמן באוקינאווה מייקל ג' רוזאטי האנשי. לאחר שנות אימון רבות תחת מורים בכירים (אנסאי אושירו, איזו שימובוקו(רו), טושיהירו אושירו, שושין נגאמינה ועוד מורים נוספים מתחום הקראטה ומתחומים נוספים) פתח את בית ספר רוזאטי לאומנויות לחימה בניו-יורק (שנת 1982). בבית ספר זה מתקיימים אימונים במספר אומנויות לחימה כולל ג'ו-ג'וטסו, קובודו, סאמבו, וקראטה בסגנון שורין-ריו. חלק מבכירי בית ספר זה הינם אנשי כוחות ביטחון ועל כן מירב התרגילים אשר נלמדים, כמו גם תרגילים שפותחו בבית ספר זה נוסו בשטח.

אורי וולף סנסאי עם תלמיד חדש

בית הספר שלנו שייך לארגון העולמי של מייקל ג' רוזאטי האנשי, ולבית ספרו של קאטסוהיקו שינזאטו האנשי.
אורי וולף סנסאי הינו תלמידו הישיר של רוזאטי האנשי (דאן 8) משנת 1999.
בשנת 2202 אורי וולף סנסאי עבר בהצלחה את הבחינה לדאן 5, אותו קיבל מרוזאטי האנשי.
בשנת 2013 אורי וולף סנסאי עבר בהצלחה את הבחינה לדאן 4, אותו קיבל מרוזאטי האנשי.
את הדרגה של דאן 3 קיבל אורי וולף סנסאי מטקאיושי נגמינה סוקה בשנת 2007, לאחר שבועיים של בחינות אינטנסיביות.
בנוסף, משנת 2012 אורי וולף סנסאי הינו תלמידו הישיר של קאטסוהיקו שינזאטו האנשי, (דאן 9) שורין ריו קישאבה ג'וקו, אשר ממוקם בנישיהרה, אוקינאווה.